یک آزمایش ساده برای اندازه‌گیری هوش

۲۰۱۸-۰۲-۱۶ ۲۳_۱۲_۵۸-Shakhes - PowerPoint
ماجرای عجیب نابینایی که عکاسی می‌کند
۲۷ / ۱۱ / ۱۳۹۶
-What-does-your-eye-prescription-mean-
چگونه نسخه عینک خود را بخوانید ؟
۱۷ / ۰۶ / ۱۳۹۷

یک آزمایش ساده برای اندازه‌گیری هوش

۲۰۱۸-۰۲-۲۱ ۰۷_۵۸_۴۸-Shakhes - Microsoft PowerPoint

آیا اندازه مردمک چشم می‌تواند نشانه‌هایی در خود از میزان هوش شما داشته باشد؟ طبق پژوهشی که سال گذشته در موسسه تکنولوژی جورجیا انجام شده، اندازه مردمک چشم‌تان اطلاعات زیادی در مورد میزان هوش‌ در اختیار شما قرار می‌دهد.

در ادامه می‌خواهیم تستی را که با کمک آن میزان هوش شما تعیین می‌شود انجام دهیم

در اتاقی که به‌خوبی روشن است، البته نه بیش از حد روشن، بروید و به هیچ چیز خاصی فکر نکنید. برای بازآفرینی دقیق شرایط این مطالعه، به یک نقطه سفید کوچک روی یک پس‌زمینه سیاه در یک فاصله ۷۰ سانتی‌متری نگاه کنید. در این لحظه از یکی از دوستان خود بخواهید با یک خط‌کش شفاف قطر مردمک چشم شما را به‌دقت اندازه‌گیری کند. قطر هر کدام از مردمک‌ها باید عددی بین ۴ تا ۸ میلی‌متر باشد. به یاد داشته باشید که این اعداد میانگین‌اند و هر چه اندازه مردمک چشم شما بیش‌تر باشد هوش سیال (fluid intelligence) شما بیش‌تر است. میانگین اندازه قطر مردمک چشم شما ۶ میلی‌متر است و بالاتر و پایین‌تر بودن قطر مردمک چشم شما از ۶ میلی‌متر ارتباط مستقیمی با هوش شما دارد.

اما چه رابطه‌ای بین هوش و اندازه مردمک وجود دارد؟ محققان معتقدند که سیستم‌های مغزی که اندازه مردمک چشم را تنظیم می‌کنند همان‌هایی‌اند که مسئول هوشیار کردن مغز از «حالت پیش‌فرض» و به عمل وادار کردن آن است. این دقیقا همان کاری است که افراد باهوش به‌خوبی انجام می‌دهند.