آشنایی با عینک های ایمنی و ورزشی

-What-does-your-eye-prescription-mean-
چگونه نسخه عینک خود را بخوانید ؟
۱۷ / ۰۶ / ۱۳۹۷
adimo1
عیوب انکساری و تعیین نمره عینک
۱۷ / ۰۶ / ۱۳۹۷

آشنایی با عینک های ایمنی و ورزشی

structrx1

در گذشته ورزشکاران به ندرت از عینک ورزشی برای حفاظت از چشم استفاده می‌کردند . از این‌رو آسیب‌های چشمی ناشی از ورزش نیز گسترده بود . امروزه با توجه به افزایش آگاهی در میان مردم ، عینک‌های ورزشی بر چشم افرادی که در زمینه ورزش فعالیت می‌کنند ، به وفور دیده می‌شود .

یک عینک ورزشی مناسب عینکی است که :

  • در طول فعالیت ورزشی راحت و ایمن باشد .
  • چشم‌ها را در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) مصون نگه دارد .
  • چشم‌ها را از خطرات فیزیکی حفظ کند .
  • گستره بینایی و دید فرد را افزایش دهد .

در اکثر ورزش‌ها ، بینایی تاثیر مستقیم روی عملکرد فرد دارد . بنابراین برای برتری در مسابقات  ، باید مطمئن شوید که بینایی در بالاترین راندمان ممکن قرار دارد. یک عینک ورزشی مناسب می‌تواند جلوه نور را کاهش و کنتراست را افزایش دهد. بنابراین بینایی شما را بهتر و عکس‌العمل شما را سریع‌تر خواهد کرد.

افرادی که به صورت هیجانی به دنبال ورزش ها و فعالیت های تفریحی خاصی هستند اغلب به دنبال عینک های به خصوصی می گردند که علاوه بر ویژگی عینک های طبی یا آفتابی معمولی از قابلیت های حفاظتی فوق العاده ویا امکان بینایی بیشتری برخوردار باشند.

عینک های ورزشی می توانند همان رنگ مورد علاقه و طرح و ایمنی مورد نظر فعالیت های ورزشی شما را تامین کند. عینک های متعددی مخصوص شیرجه و شنا وجود دارند که می توانند با تجویز طبی عینک شما مناسبت داشته باشد.

عینک های اسکی متعددی وجود دارد که در رنگ های مختلف امکان دیدن پستی بلندی های پیست های اسکی را فراهم کند. همچنین عینک های اسکی متعددی هست که می توانند روی عینک های طبی معمولی شما سوار شوند.

عینک هایی مخصوص تیر اندازی برای شکارچی ها هستند که از استحکام فوق العاده و قابلیت ضد خراش برخوردارند و در عین حال رنگ آن ها متناسب با تقویت کنتراست و شفافیت بینایی قابل انتخاب هستند.

عینک های محافظ به شکل عینک های ورزشی در اندازه ها و شکل های مختلف برای ورزش های متفاوتی از جمله بیس بال طراحی شده اند که مانع ضربه های مستقیم به چشم می شوند. همچنین عینک های ورزشی برای نوجوانان و جوانان طراحی شده اند به ویژه که درصد بالایی از عوارض چشمی ورزشی در این گروه از افراد اتفاق می افتد.به طور قانونی در بسیاری از فعالیت های اجتماعی از جمله فعالیت های ساختمانی استفاده از بعضی عینک های ایمنی اجباریست اما حتی در مواردی که این عینک ها اجباری هم نیستند بهتر است در زمانی که در شرایطی کار می کنید که در معرض خطرات ذرات خطرناک موجود در محیط هستید از این نوع از عینک های ایمنی استفاده کنید.

عینک ورزشی و عینک‌های ایمنی برای حفاظت چشم

چشم‌ها در حین ورزش، حتی ورزش‌های بی‎خطری مانند بدمینتون، در معرض آسیب قرار دارد. به طور کلی هر گونه ورزشی که در آن توپ، راکت و اشیای معلق در هوا وجود داشته باشد، تهدیدی برای چشم محسوب می‌شود.

کارشناسان معتقدند در صورتی که ورزشکاران عینک‌های محافظ مانند عینک‌های ایمنی با لنزهای پلی‌کربنات استفاده کنند، می‌‌توانند با بیشتر آسیب‌های چشم مربوط به ورزش مقابله کنند.

امروزه با توجه به نوع ورزش و نیاز ورزشکاران, عینک‌های مختلفی طراحی و به بازار عرضه شده است. در زیر به چند نمونه اشاره می‌کنیم:

عینک ورزشی مناسب برای تنیس

تنیس یکی از ورزش‌هایی است که در آن بینایی خوب از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا برد یا باخت به دید خوب و سرعت عمل فرد بستگی دارد. از همین رو، عینکی که به هنگام ورزش تنیس استفاده می‌کنید باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. لنزهای دوگانه که راحتی را برای چشم به ارمغان می‌آورند، بازوهای قابل تنظیم و انعطاف‌پذیر، برخورداری از جدیدترین تکنولوژی‌ها برای بینایی بهتر و پوشش صد درصدی اشعه UVA و UVB بدون تاریک کردن دید از مهم‌ترین ویژگی‌های عینک‌های ورزشی مناسب برای تنیس است.

عینک ورزشی مناسب برای تنیس

عینک ورزشی مناسب برای والیبال ساحلی

به طور یقین بازی والیبال در زیر نور آفتاب و در یک ساحل شنی کار دشواری است. ولی می‌توان با مسدودسازی نور آفتاب به کمک عینک ورزشی مناسب، از سختی‌های بازی کاست. به منظور پوشش مناسب چشم و وضوح تصاویر استفاده از عینک‌هایی با لنزهای یکپارچه توصیه می‌شود. انتخاب عینک‌هایی که چشم‌اندازی دقیق از همه زوایا در اختیار  ورزشکار قرار دهد، گزینه مناسبی است. در کنار یک فریم سبک وزن برای راحتی در طول تمرین، قابلیت تهویه هوا از طریق شکاف‌های موجود در پل بینی و بازوهای فریم عینک از دیگر ویژگی‌های است که یک عینک مناسب برای بازی والیبال می‌تواند داشته باشد.

عینک ورزشی مناسب برای والیبال ساحلی

عینک ورزشی برای دوچرخه‌سواری

الهام گرفتن از نیازهای دوچرخه‌سواران برای طراحی و تولید عینک اهمیت بالایی دارد. داشتن دید گسترده به اطراف از مهم‌ترین نیازها تلقی می‌شود. برای تحقق این امر می‌توان از فریم‌های نازک استفاده  کرد. می‌توان قسمت پایین لنز را بدون فریم در نظر گرفت تا دید دوچرخه‌سوار محدود نشود. پاک کردن عروق پیشنانی از دیگر مشکلات یک دوچرخه‌سوار است. برای حل مشکل می‌توان در قسمت بالای فریم، مسدودکننده عرق قرار داد. داشتن سیستم تهویه هوا می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، به منظور راحتی کاربران، عینک در سایزهای مختلف به بازار عرضه شود. بهتر است لنزها از جنس پلی‌کربنات باشد و قابلیت تعویض با لنزهای طبی را داشته باشد. پل بینی دوگانه، طراحی خاص بازوهای عینک، سبک وزنی، با دوام بودن، قابلیت انعطاف بالا از دیگر ویژگی‌های مناسب برای عینک دوچرخه‌سواری است.

عینک ورزشی برای دوچرخه‌سواری

عینک ورزشی مناسب برای بدمینتون

یک عینک مناسب برای بازی بدمینتون، علاوه بر داشتن ویژگی‌های متمایز، باید ظاهر و زیبایی بارزی داشته باشد. انعطاف‌پذیری فریم‌ها، تهویه مناسب، سبک وزنی، بادوام بودن و مقاوم بودن در برابر ضربه و فشار از جمله نیازهای یک ورزشکار از یک عینک مناسب است.

عینک ورزشی مناسب برای بدمینتون

عینک ورزشی مناسب برای دو

عینک ورزشی دو با تکنولوژی خاص برای دوندگان طراحی می‌شود.یک عینک ورزشی مناسب باید با دوام، سبک و قابل انعطاف باشد، به دونده اجازه دهد که زاویه لنز را بر اساس راحتی و دید بهتر خود تنظیم کند. سیستم مسدودکننده عرق داشته باشد به طوری که عرق پیشانی را جذب کرده و مانع رسیدن آن به چشم شود. برای راحتی بیشتر در سایزهای مختلف موجود باشد تا بر اساس بزرگی سر انتخاب گردد.

عینک ورزشی مناسب برای دو

عینک‌ ورزشی مناسب برای اسکی

ورزش‌های زمستانی مانند اسکی روی یخ  همانند سایر ورزش‌ها گستره دید وسیعی می‌طلبد. بنابراین نیاز به یک طراحی فشرده و بدون فریم است. بزرگ بودن فریم‌ها برای این ورزش یک مزیت تلقی می‌شود زیرا چشم‌ها را در برابر نور خورشید محافظت می‌کند، انعکاس نور تابیده شده به برف را کاهش دهند و به عنوان محافظی در برابر سرمای یخ‌بندان پیست و آسیب‌های احتمالی عمل می‌کند.

عینک‌ ورزشی مناسب برای اسکی

عینک ورزشی مناسب برای کوهنوردی

عینک ورزشی بهترین محافظ برای شرایط سخت کوهستان است. به عبارت بهتر در کنار حفاظت چشم در برابر آفتاب، محافظی مناسب در برابر سرما، ضربه‌های احتمالی و برخورد سنگریزه به چشم می‌باشد. بنابراین بادوام بودن و انعظاف‌پذیری از شروط عینک کوهنوردی می‌باشد. یک نمونه مناسب، عینک ورزش کوهستان  می‌باشد. این عینک همانند عینک‌های آفتابی-محافظتی دارای بند بوده تا در حین ورزش به زمین نمی‎افتد. لنزها قابلیت تعویض داشته و با جایگزینی آن با لنزهای طبی- آفتابی، می‌توان مشکل تاری دید را برطرف کرد.

عینک ورزشی مناسب برای کوهنوردی

عینک ورزشی مناسب برای موتورسواری

موتورسواری در کوهستان از جمله ورزش‌های پرخطری است که نیاز به ایمنی بالا دارد. ویژگی‌های یک عینک ایمنی برای موتورسواری، دو لایه بودن لنزها، پوشش ضد مه، امکان دید در هوای ابری و مه‌آلود می‌باشد. ساختار این عینک باید قابلیت اتصال به کلاه را داشته باشد. شامل لنزهای بیرونی متحرک باشد تا بتوان در صورت نیاز لنزها را به حالت آفتابی تغییر داد. سیستم تهویه هوا برای این عینک الزامی است.

عینک ورزشی مناسب برای موتورسواری

عینک طبی ورزشی

برای ورزشکارانی که چشمان ضعیفی دارند، استفاده نکردن از عینک در حین تمرین، گزینه مناسبی نخواهد بود. تاری دید باعث کاهش راندمان فرد در مسابقات می‌شود و خطرات زیادی برای ورزشکار به دنبال خواهد داشت. بنابراین بهترین گزینه ممکن استفاده از عینک‌های طبی است به گونه‌ای که مناسب فعالیت‌های ورزشی باشد. یکی از ویژگی‌های عینک طبی ورزشی، داشتن بند سر برای ثابت نگه داشتن عینک است. این بند باید قابلیت تنظیم شدن داشته باشد تا متناسب با اندازه سر هر فرد تنظیم شود. از دیگر ویژگی‌های این عینک این است که ورزشکار بتواد از همه زوایا، بهترین و شفاف‌ترین وضوح تصویر را دریافت کند.

عینک طبی ورزشی