اسکنر قابل حمل شبکیه چشم

عینک و عدسی در گذر زمان
۱۰ / ۰۶ / ۱۳۹۸
درمان کور رنگی با عینک ابداعی دستاورد دانشمند ایرانی
۲۰ / ۰۶ / ۱۳۹۸

اسکنر قابل حمل شبکیه چشم

محققان دانشگاه دوک از تولید یک اسکنر ارزان قیمت و سبک قابل حمل برای اسکن کردن شبکیه چشم خبر داده اند . این اسکنر به پزشکان شاغل در کشورهای کمتر توسعه یافته که به اسکنرهای بزرگ و گران قیمت دسترسی ندارند ، امکان می دهد تا شبکیه چشم خود را اسکن کنند .

اسکنرهای شبکیه چشم که به OCT شهرت دارند ، به جای تهیه یک تصویر ساده از سطح شبکیه چشم ، نور را داخل آن می تابانند و از طریق ارسال امواج مختلف یک تصویر دقیق از داخل شبکیه چشم تهیه می کنند که چشم پزشکان با تحلیل آن می توانند از مشکلات شبکیه چشم کسب اطلاع کنند .

اسکنر قابل حمل برای تحلیل اطلاعات از یک طیف سنج یکپارچه و جامع استفاده می کند که از تاباندن موج های کوتاه بهره می گیرد. هدایت این موج ها از طریق لنزهای دبلیو شکل و مجموعه ای از آینه ها و شکاف ها صورت می گیرد.

اسکنرهای شبکیه چشم معمولاً بزرگ بوده و در حدود ۲۷ کیلوگرم وزن دارند . برخی تجهیزات مورد استفاده در آنها نیز فلزی بوده و برش و نصب آنها باید با دقت صورت بگیرد . از همین رو اسکنرهای یاد شده معمولاً بین ۵۰ تا ۱۲۰ هزار دلار قیمت دارند . اسکنر جدید قابل حمل یادشده ۸/۱ کیلوگرم وزن داشته و انتظار می رود قیمت آن از ۱۵ هزار دلار فراتر نرود .