مشکلات بینایی بچه های پیش دبستانی

قرمزی-چشم-ها-پس-از-زایمان
قرمزی چشم ها پس از زایمان
۲۰ / ۰۶ / ۱۳۹۷
nanoo
نانوذرات و دارورسانی به چشم
۲۰ / ۰۶ / ۱۳۹۷

مشکلات بینایی بچه های پیش دبستانی

مشکلات-بینایی-بچه-های-پیش-دبستانی

طی سالهای پیش دبستان یعنی بین  سنین٣ تا ۶ سال ، کودک شما بینایی و مهارت های دیگر آن  را که سال های اول تولد و دوران نوپایی تا حدی توسعه یافته است ، تنظیم دقیق تری ( fine tuning )  انجام می­ دهد.

کارکرد های  های بینایی پیش دبستانی یک کودک متناسب با سن و فعالیت های او متفاوت است . به عنوان مثال بسیاری از کودکان پیش دبستانی در همین سنین شروع به یادگیری سوارشدن به سه چرخه و تسلط به هماهنگی­های پیچیده ای بین دست و چشم که برای فشاردادن به پدال، گرفتن فرمان و نگاه کردن همزمان به جلو برای راندن وسیله نقلیه خود لازم است را پیدا کرده اند .

بچه های بزرگتر در همین دوران یاد می­گیرند که چگونه بین بینایی و حرکات بدن خود ( مهارت های حرکتی)  در انجام ورزش­هایی مثل  بیس بال (  چشم دوختن به توپ در حال حرکت ) و کار روی مهارت های حرکتی ظریف مثل نوشتن اسم خودشان هماهنگی لازم را انجام دهند .

علایم هشدار

اگر کودک شما در سنین بین ٣ تا ۶ سالگی قرار دارد به علایم زیر به عنوان علایم هشدار دهنده مشکلات بینایی پیش دبستانی توجه فرمایید

  • نشتن مداوم در نزدیکی تلویزیون یا گرفتن کتاب در نزد یکی چشم
  • لوچی
  • کج کردن سر برای بهتر دیدن
  • مالش بیش از حد چشم ها درشرایطی که خواب  آلوده نیستند
  • سایه کردن مقابل چشم ها یا حساسیت بیش از حد به نور
  • بستن یک چشم برای بهتر دیدن تلویزین و یا موارد دیگر
  • پرهیز از فعالیت هایی که به دید دقیقتر نزدیک مثل رنگ آمیزی ، خواندن ، یا دید دقیق­تر دور مثل بازی کردن با توپ نیاز دارد.
  • شکایت از سردرد یا خستگی چشم ها

با مشاهده هر کدام از علایم زیر به چشم پزشک یا اپتو متریست خود مراجعه کنید .

عیوب انکساری

شایعترین مشکلات بینایی کودکان پیش دبستانی عبارتند از :

دوربینی در کودکان کم سن و سال یافته بسیار شایعی است . دور بینی بیش از حد ممکن است به انحراف چشم و لوچی بیانجامد اگر دوربینی کودک تنها به علت انحراف چشم شدید باشد زدن عینک یا کنتاکت لنز مناسب اغلب به رفع انحراف کمک خواهد کرد . در مواردی که انحراف چشم دائمی در اثر عاملی غیر از دوربینی ایجاد شده باشد لازم است تحت جراحی قرار گیرد .

انحراف چشم درمان نشده ممکن است به تنبلی چشم بیانجامد که در صورت عدم درمان به افت شدید بینایی واز دست رفتن همیشگی دید خواهد انجامید .

نزدیک بینی که اصطلاحا به میوپی نیز شناخته می­شود، مشکل شایع دیگر کودکان پیش دبستانی است . کودک نزدیک بین در دیدن اشیا دور مثل تخته سیاه دچار مشکل خواهد شد . در اغلب موارد نزدیک بینی با کنتاکت لنز و عینک قابل اصلاح خواهد بود .

استیگماتیسم باعث اختلال در هر دو دید دور و نزدیک ولی معمولا با شدتی کمتر از نزدیک بینی و دور بینی خواهد شد و همانند نزدیک بینی و دور بینی با عینک و کنتاکت لنز قابل اصلاح خوهد بود .

اولین معاینه چشم

براساس توصیه انجمن اوپتومتری امریکا کودک شما حتی اگر عیب انکساری و دیگر مشکلات بینایی کودکان پیش دبستانی را هم نداشته باشد لازم است در ۶ ماهگی و همینطور در ٣ سالگی مورد معاینه قرار گیرد .

انجام یک معاینه کامل قبل از ورود کودک به دبستان باعث می­شود تا زمان کافی برای اصلاح ودرمان  مشکلات بینایی که ممکن است در روند یادگیری وی نیز تاثیر بگذارد داشته باشید .

به همین دلیل کودکانی که حتی هیچگونه مشکل بینایی نیز نداشته اند لازم است دقیقا قبل از ورود به مدرسه یکبار دیگر مورد معاینه چشم پزشکی قرار گیرند .

براساس توصیه اکادمی چشم پزشکی امریکا در صورت وجود هر گونه مشکل بینایی اعم از دوربینی ، نزدیک بینی، و یا آستیگماتیسم لازم است کودک شما بعد از تشخیص، هر ساله مورد معاینه دیگری قرار گیرد. معاینه سالیانه باعث می­شود تا مراقبین چشمی هم نیاز های بینایی کودک شما را بموقع تشخیص داده و هم تغییرات احتمالی در شماره عینک آنها را به موقع اصلاح نمایند .

در سالهای پیش دبستانی و دبستان بدیهی است به موازات رشد کودک چشم کودک شما هم تغییراتی می­کند، بطوری که تغییر شماره عینک وی در این سالها امری معمول است .توجه داشته باشید که در این سالها تنها یک معاینه ساده توسط مراقبین بهداشتی مدارس ویا حتی متخصص اطفال کافی نیست .

غربالگری های معمول بینایی در این سنین علیرغم ارزشی که دارند ،اغلب مشکلات اصلی را نادیده می­گیرند چرا که در قالب یک معاینه کامل چشم پزشکی انجام نمی­شوند .

ترغیب کودک به استفاده از عینک

اگر قراراست کودک شما عینک بزند او را در انتخاب عینک شریک کیند چراکه این موضوع باعث می­شود همکاری بیشتری در زدن عینک داشته باشد .

همینطور فواید عینک زدن را برای وی تعریف کنید ومثلا به او بگویید که اگر عینک بزند باعث می­شود بستن چشم های او برای درمان تنبلی چشم زودتر و بهتر اثر کند .

برای انجام معاینات کودک توسط پزشک از زمانهایی استفاده کنید که برای کودک مناسبتر است .مثلا اغلب کودکان در ساعت­های اول صبح تمرکز بیشتری دارند وبعضی از آنها دربعد از ناهار یا بعد از ظهر را بیشتر ترجیح می­دهند. به هر حال اگر کودک شما گرسنه، خسته و یا عصبانی است پیش پزشک نروید .

برای انتخاب عینک با کمک عینک ساز  ابتدا نمونه هایی را  که برای وی مناسب ترند انتخاب کنید ولی در نهایت انتخاب نهایی را به وی واگذار کنید . با مثبت اندیشی درمورد عینک زدن نمونه هایی را مثال بزنید که از عینک استفاده می­کنند تا وی را به زدن عینک ترغیب کنید . اطمینان یابید قاب عینکی که برای او انتخاب کرده اید برای صورت و سلیقه او مناسبت دارد .