پیشگیری از پیوند قرنیه در دوران نوجوانی

۲۰۱۷-۰۵-۰۴ ۰۹_۵۱_۱۱-۰۹-Lazy-Eye-Symptoms-that-Can-Go-Unnoticed-treatment-505333754_romrodinka.jpg (J
با کمک ال سی دی های مخصوص تنبلی چشم را درمان می‌کند
۱۴ / ۰۲ / ۱۳۹۶
۲۰۱۷-۰۵-۰۴ ۰۹_۵۵_۴۷-۲ - Windows Photo Viewer
پیوند سلول بنیادی پوست به چشم محقق شد
۱۴ / ۰۲ / ۱۳۹۶

پیشگیری از پیوند قرنیه در دوران نوجوانی

۲۰۱۷-۰۵-۰۴ ۰۹_۵۴_۰۷-۲ - Windows Photo Viewer

بیماری قوز قرنیه در دوران نوجوانی با پرتو فرا بنفش UV قابل درمان است و از پیوند قرنیه می توان در این سنین جلوگیری کرد. قرنیه لایه نازک و شفافی است که در بخش جلویی کره چشم قرار دارد و زلالیه، عنبیه و مردمک را می پوشاند. در بیماری قوز قرنیه، قرنیه نازک شده و حالت مخروطی پیدا می کند. نازک شدن و تغییر حالت قرنیه از کروی به مخروطی منجر به ایجاد نزدیک بینی، آستیگماتیسم نامنظم و در نتیجه کاهش دید می شود.

دکتر فرانک اثنی عشری می گوید: تحکیم بافت قرنیه به کمک پرتو فرابنفش UV موسوم به کراس لینک، یک درمان جدید برای مبتلایان به قوزقرنیه ( کراتوکونوس ) به شمار می رود. پرتو فرابنفش UV موجب افزایش ارتباطات لایه های قرنیه موسوم به کلاژن می شوند. این متخصص چشم بیمارستان فوق تخصصی نگاه خاطرنشان کرد: قوز قرنیه به معنای مخروطی شدن قرنیه بوده و در این بیماری، شکل قرنیه تغییر کرده و بجای کروی بودن به حالت مخروطی شکل درآمده و نامنظم و ناصاف می شود. این مشکل موجب می شود تصویر شفافی از شیئ در چشم ایجاد نشده و شخص دچار تاری دید شود. این بیماری در دوران نوجوانی شروع شده و به مرور زمان پیشرفت می کند. کراس لینک روش جدیدی است که در آن تاباندن پرتوبر سطح قرنیه موجب افزایش استحکام قرنیه می شود. در حال حاضر این روش در کسانی که قوز قرنیه خفیف و متوسط دارند قابل استفاده است و هدف از آن نیز، پیشگیری از پیشرفت بیماری است .۲۰۱۷-۰۵-۰۴ ۰۹_۵۴_۱۴-۱ - Windows Photo Viewer

 وی ادامه داد : در این تکنیک از پرتو فرابنفش UV برای تحکیم و ثبات قرنیه استفاده می شود و ایجاد پیوند های عرضی بیشتر در بافت کلاژن قرنیه با استفاده از ریبوفلاوین موجب استحکام بیشتر قرنیه می شوند. پیوند های عرضی در قرنیه مانند قلاب عمل کرده و با اتصال بیشتر کلاژن قرنیه از بیرون زدگی و زاویه دار شدن و نامنظم شدن آن جلوگیری می کنند.

دکتر اثنی عشری گفت: در این فرآیند، ابتدا یک لایه سطحی از روی قرنیه برداشته و روی آن قطره ریبوفلاوین ریخته می شود. این محلول در بافت قرنیه نفوذ کرده و پس از تابیدن پرتو فرابنفش UV موجب جذب پرتودر لایه قرنیه شده و به دنبال آن با افزایش پیوندهای عرضی در کلاژن قرنبه باعث استحکام قرنیه می شود. البته هدف از این عمل، پیشگیری از پیشرفت قوز قرنیه و جلوگیری از کاهش بیشتر بینایی در بیماران است اما بیماری را کاملاً از بین نمی برد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *